Type to search

POLITIKA

Obchod za 100 miliónov! Pozrite, čo chce nakúpiť minister obrany Naď

Slovensko dostalo od Spojených štátov Amerických ponuku na nákup vojenskej techniky. Američania by nám zadotovali nákup v hodnote 50 miliónov dolárov s podmienkou , že rovnakú sumu by sme museli zaplatiť aj z nášho štátneho rozpočtu. Minister Jaroslav Naď je z ponuky nadšený a chce to presadiť na vláde. Bezpečnostný analytik Peter Švec však varuje, že suverénny národ by takúto ponuku nemal prijať.

 

Najnovšie dostalo Slovensko od USA ponuku na nákup americkej vojenskej techniky, z čoho je Naď priam nadšený. Podľa našich informácií je v hre okrem iného aj nákup amerického vrtuľníka Black Hawk.

 

Ministerstvo obrany nám poskytlo nasledovné stanovisko:

„Môžeme potvrdiť, že Ministerstvo obrany SR dostalo zo strany Spojených štátov amerických ponuku vo výške 50 miliónov USD. Nejde však o novinku, ponuka je aktuálna už viac ako rok. Ponúkané financie môžu byť použité na nákup techniky, ktorá má nahradiť techniku bývalej Varšavskej zmluvy. Podmienkou je, že sa očakáva spolufinancovanie vo výške minimálne 1:1. To znamená, že ak by sa Slovensko rozhodlo túto ponuku prijať a investovať 50 miliónov USD, zo strany USA by dostalo ďalších 50 miliónov USD.“

Súhrnne by tak bolo možné nakúpiť techniku celkovo za 100 miliónov USD. Z pohľadu efektívnosti využívania finančných zdrojov ide teda o výhodnú ponuku. Jednou z možností je využiť tieto peniaze na dovybavenie už existujúcich vrtuľníkov UH60-M Black Hawk, alebo obstaranie špecializovaného vrtuľníka vo výbave pre Sily pre špeciálne operácie. Všetko je však aktuálne v štádiu diskusie odborníkov Ministerstva obrany SR a Ozbrojených síl SR.

 

Cieľom je v prvom rade zodpovedné rozhodnutie – tak z hľadiska prínosu pre ozbrojené sily, ako aj úspory financií daňových poplatníkov.

 

Opýtali sme sa aj odborníka na obranu, plukovníka Petra Šveca , či Slovensko potrebuje ďalšie vrtuľníky: „Vrtuľníky ako také, treba v každom prípade zabezpečiť pretože my máme jeden z najnižších počtov vrtuľníkov,“ povedal Švec.


Takto sa vypracoval Pčolinský na šéfa SIS!

Viac informácií sa dočítate v článku…

Na druhej strane však tvrdí, že všetko, čo je zadarmo, je podozrivé a platí to aj pri tejto ponuke:

„Ak mi niekto niečo dáva zadarmo, je to podozrivé. Musíme mať dôstojnosť, nikdy nebrať od nikoho takúto pomoc. A hlavne nie pomoc na nákup zbraní. Za žiadnu cenu, nikdy. Vždy za tým je nejaký podvod… To je o suverenite národa. Jednoducho, žiadny suverénny národ nikdy nesmie zobrať vojenskú pomoc na akvizície. To, že keď nás niekto napadne a prídu nám pomôcť, prosím, to sa rieši koaličnými dohodami, ale toto je úplne niečo iné.“


 


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak