Type to search

SPRÁVY

Nadácia Zastavme korupciu ide po Matovičovej vláde! Neuveríte, čo jej vyčíta

Daniel Ouzky
Daniel Ouzky jún 30


Úmysel vlády Igora Matoviča (OĽaNO) očistiť Slovensko od korupcie potvrdzuje napríklad navrhovaný zákon o zaistení majetku podozrivým osobám či poslanecký prieskum u detskej ombudsmanky Viery Tomanovej.

 

Otázniky naopak vzbudzujú chýbajúce alebo nejasné výberové konania, niektoré nominácie na dôležité posty či doterajšie nesfunkčnenie úradu na ochranu oznamovateľov. Nadácia Zastavme korupciu to uviedla v hodnotení 100 dní vlády z hľadiska boja proti korupcii, ktoré zverejnila na svojej webovej stránke.

 

Matovičovej vláde nadácia vyčíta chýbajúce alebo nejasné výberové konania na niektoré pozície. Upozornila napríklad na zámer hnutia OĽaNO vymeniť všetkých 72 prednostov okresných úradov prostredníctvom priamej nominácie. Poukazuje pritom na to, že nejde o jednomyseľné rozhodnutie, výhrady má napríklad Za ľudí.

 

Za prešľap označila nadácia vyjadrenia premiéra k diplomovej práci Borisa Kollára (Sme rodina). Naznačujú, že podľa nich premiér môže mať v budúcnosti problém vyvodiť zodpovednosť voči vlastným ľuďom. “Premiér sa bráni, že nechce rozbíjať vládu, ktorá má dôležité posolstvo – boj proti korupcii. Asi si neuvedomuje, že vo svete sa korupcia vníma širšie. Pod definíciu korupčného alebo protispoločenského konania patrí aj podvádzanie pri štúdiu, ak niekto získa vďaka takémuto podvodu titul, z ktorého potom profituje,”argumentovali.

 

Nadácia vyčíta vláde tiež “kontroverzné osoby” v Rade Úradu pre verejné obstarávanie. “Nina Komorníková má cez svojho manžela blízko k Ivanovi Kmotríkovi, Eva Hečková zase ku Kajetánovi Kičurovi. Napriek nášmu naliehaniu, aby vláda tieto členky odvolala, sú stále na svojom mieste,”poznamenali.

Zastavme korupciu má výhrady aj k nomináciám na dôležité posty, napríklad Petry Krištúfkovej na post splnomocnenkyne pre podporu rodín a sociálnych vecí alebo známych šéfa Hlavného banského úradu Bohumíra Zvrškovca (nominanta SaS) na post dvoch obvodných banských úradov. Nadácia upozorňuje tiež na to, že úrad na ochranu oznamovateľov stále neexistuje. Dôvodom je, že parlament nezvolil predsedu.sk_SKSlovak
sk_SKSlovak