Type to search

SPRÁVY

Vláda sa rozhodla ušetriť bankám milióny eur: Pozrite, ako to vysvetľujú!

Edita Silna
Edita Silna sep 07

Návrh zákona o zrušení bankového odvodu dala vláda do výnimočného skráteného pripomienkového konania. Keby to totiž išlo štandardným spôsobom, banky by museli štátu v januári zaplatiť ešte poslednú kvartálnu splátku cca 75 miliónov eurPri normálnom legislatívnom postupe by banky museli ešte v januári zaplatiť poslednú kvartálnu splátku bankového odvodu, cca 75 miliónov eur. Tento bankový odvod zaviedlo ešte predošlé vedenie štátu a vláda Igora Matoviča ho zrušila krátko po nástupe k moci, čím štátny rozpočet ukrátila každoročne o tristo miliónov eur na úkor zisku pre banky vlastnené takmer bezvýhradne cudzincami.

 

Návrh zákona o zrušení bankového odvodu posunula vláda do „skráteného medzirezortného pripomienkového konania“, čo v preklade do normálnej slovenčiny znamená, že ak za štandardných okolností by sa k zákonu mohli vyjadrovať jednotlivé rezorty nejaký primeraný čas, tak tentoraz bude ten čas (ak vôbec) podstatne kratší. Vláda zdôvodnila tento krok potrebou prijať zákon v takom termíne, aby banky nemuseli zaplatiť ďalšiu, januárovú splátku (odvody za tretí a štvrtý kvartál 2020 boli zrušené už v rámci „podnikateľského kilečka“ pred dvomi mesiacmi).

 

„Návrh zákona sa predkladá mimo plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky a z dôvodu jeho naliehavosti sa postupuje podľa čl. 13 ods. 7 Legislatívnych pravidiel vlády Slovenskej republiky. Je potrebné zabezpečiť aby návrh zákona nadobudol účinnosť pred ďalšou splátkou osobitného odvodu, t. j. pred 25. januárom 2021. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k negatívnym dopadom na finančnú stabilitu bankového sektora,“ uvádza sa v zdôvodnení Ministerstva financií


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak