Type to search

POLITIKA

Čaputová hromží na všetky strany: TOTO všetko je v stávke!

Čaputová vo svojom prejave upozornila aj na potrebu uzdravenia justície.


„Slovenská justícia požíva vysokú nedôveru verejnosti, jednu z najvyšších v rámci krajín EÚ, pričom táto reflexia verejnosti do istej miery zrkadlí aj mieru problému,“ povedala. Téma spravodlivosti a boja s korupciou sa podľa Čaputovej stala aj hlavnou témou posledných parlamentných volieb na Slovensku.

 

Preto je prirodzenou ambíciou predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci zásadnejšie prispieť k uzdraveniu justície,“ povedala na konferencii. Podľa prezidentky je nesmierne dôležité uvedomovať si potrebu sebalimitácie dočasných držiteľov verejnej moci, ktorá má viesť k zdržanlivosti a veľkej miere pozornosti pri akýchkoľvek ozdravných postupoch voči justícii.

 

Zdôraznila aj potrebu sebareflexie sudcovského stavu, schopnosť reagovať na zlyhania jednotlivcov a tým prispievať k zabezpečeniu zodpovedného výkonu súdnictva. „Práve sudcovia, ako jediní majú možnosť nastaviť justícii zrkadlo bez toho, aby ich ktokoľvek mohol obviniť, že zasahujú do jej nezávislosti,“ povedala. „Potrebujeme osobnosti, ktorým môžeme dôverovať, aby sme mohli dôverovať inštitúciám, a aby sme mohli dôverovať demokracii. Lebo toto všetko, je teraz v stávke,“povedala prezidentka.


sk_SKSlovak
sk_SKSlovak