Type to search

POLITIKA

Protikorupčná organizácia klepla hygienikom po prstoch! Trištvrte roka taja TIETO informácie!

Edita Silna
Edita Silna okt 06
Transparency International Slovensko (TIS) podáva pre obštrukcie sťažnosť na Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). 

Dôvodom je, že TIS sa už trištvrte roka nevie dostať k závažným informáciám, ktoré sú vo verejnom záujme. TIS o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti.

TIS objasňuje, že začiatkom roka 2021, keď bola druhá vlna pandémie v plnom prúde a cestovanie do zahraničia bolo obmedzené, požiadala ÚVZ SR o informácie týkajúce sa udelených výnimiek z reštrikcií predovšetkým pre členov vlády. Reagovali tak na opakované cesty vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) do Spojeného kráľovstva. „Do dnešného dňa sme tieto údaje nedostali, pričom dve rozhodnutia ÚVZ SR už boli Ministerstvom zdravotníctva zrušené pre zmätočnosť a nedostatočné odôvodnenie,“ uvádza TIS.

Organizácia poukazuje na to, že hygienici neodpovedali na žiadosti o informácie v stanovených lehotách a požaduje preto prešetrenie celého postupu. Podľa TIS ide o ďalší dôkaz toho, že infozákon potrebuje akútnu novelizáciu v oblasti jeho vymožiteľnosti.

„Hygienici, ale ani Ministerstvo zdravotníctva, nedodržiavajú zákonom stanovené lehoty na rozhodnutia. ÚVZ SR navyše úplne ignoruje právny názor odvolacieho orgánu a dvakrát po sebe nám vydal takmer totožné rozhodnutie, a to napriek usmerneniu ministerstva, ktoré žiadalo dôslednejšie odôvodnenie úvah úradu,“ uvádza TIS. TIS považuje podobné konanie úradov za účelové vyhýbanie sa odpovedi a za zdržiavaciu taktiku.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak